Perşembe, Ekim 04, 2012

Atak Evresi Alışveriş Listesi


Melike Mehmetoğlu'nun kitabındaki alışveriş listesini kendi eklemelerimi de dahil ederek burada paylaşmak istiyorum. Bu diyete karar verdiğiniz an, diyetten bir gün önce büyük bir markete gidiyorsunuuuuzz ve bunları (hepsini veya bir kısmını) alıyorsunuz!!

Alışveriş Listesi: 

- Yulaf kepeği (Ben 5M Migrosta bile bulamadım. Ufacık bir aktarda buldum. Önce en yakın aktara bakmanızı tavsiye ediyorum. yine de yoksa şurada var.)
-Yağsız süt, yoğurt, beyaz peynir (ben hepsini Sütaş marka aldım. Yoğurduna bayıldım. Beyaz peynir ilk aldığım yağsız markadan sonra ilaç gibi geldi. O ilk aldığım markayı söylemek istemiyorum :) )
-Yumurta
-Tavuk göğüs, but ve ciğer
-Hindi eti
-Light ton balığı konservesi (Superfresh aldım)
-Dana bonfile, biftek, kapama, ve bunlardan çektirilmiş yağsız kıyma.
-Hindi jambon (bütün büyük marketlerde light olanları var)
-Füme et. (ikea'nın marketinde satılan hindi füme mükemmel!! Yalnız küçüğü yok, hepsi yaklaşık 1kg'lık paketler ve 25-30tl civarında)
-Lor peyniri
-Yeşil çay. Ben Lipton'un bergamotlu yeşil çayına bayılıyorum!
-Light meyveli yoğurt (ben bundan hiç alıp yemedim, çünkü Pierre'ciğim bunların duraklamaya sebep olabileceğini yazıyordu. Zaten alsanız da günde 1 tane küçük kutuyu kesinlikle geçmeyin derim.)
-Soda. (Benim gibi reflüsü olanlar maden suyu tercih etmeli.)
-Light kefir
-Diet içecekler. ( Diet cola tatlı krizlerine birebir, ama bence günde 1 bardağı aşmayın)
-Tatlandırıcı (bir tablet, bir de toz almanızı tavsiye ederim ben. Tableti yanınızda taşırsınız, tozu da tatlı tariflerinde kullanırsınız.)
-Maydanoz, roka, nane, dereotu vb otlar.
-Soğan,sarımsak
-Goji berry kurusu (ben bunu almadım, ama seyir evremde yapacağım tatlılarda kullanmayı düşünüyorum. Kuru meyveyi tek başına yemeyi hiç sevmem çünkü.)
-Krem tartar (yumurta akı ile yapılan tatlı tarifleri için)
-Aromalar (dr. oetkerin aromaları çok güzel. bütün marketlerde bulabilirsiniz.)
-Toz jelatin (tatlı tarifleri için)
-Balsamik sirke
-Deniz tuzu (değirmenli bir tane alın, kullanırken pratik olur)
-Karışık baharatlar (yine değirmenli olanı tercih edebilirsiniz. Ayrıca tavuk baharatı diye bir şey buldum ben, içinde tuz da var ama ot karışımı çok zengin. Onu kullanınca tuz koymazsınız.)
-Süt tozu (tatlı tarifleri için)

** Ben tatlı tarifleri için gereken malzemeleri de yazdım ancak, atak evresi boyunca tatlı yemek duraklamaya sebep olabileceğinden kendimi tuttum ve kesinlikle tatlı yemedim. Bu malzemeleri seyir evresine geçtiğimde kendimi ödüllendirmek için yapacağım tatlımda kullanacağım :)

Herkese bol şans!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder