Salı, Ekim 30, 2012

Dukokrem - İlkay'dan ♥ ♥

Bayram yaklaşırken en büyük korkum, ikram edilecek tatlılara nasıl karşı koyacağımdı. Canım çok çekecekti, buna hiç şüphem yoktu. Bu tedirginlik beni acayip sarmıştı ki, İlkay bayram çikolataları tarifleriyle çıka geldi. Gerçi o güzel güzel kalıplara falan koymuştu ama ben o kadar bekleyemedim ki sürülebilir çikolata şeklinde tükettim kendilerini :) Buyrun tarife!!

İlkay'ın Dukokremleri

1 yumurta akı
1 tatlı kaşığı krem tartar (*)
Birkaç damla vanilya aroması
6 yemek kaşığı süt tozu
1 tatlı kaşığı kakao
2 yemek kaşığı toz tatlandırıcı
Süt (**)

*NOT: Krem tartar orjinal tarifte yok, yumurta akları daha sert olsun diye ben kendim ekledim. İstemezseniz veya elinizde yoksa eklemeyebilirsiniz. Tarifin olmazsa olmazı değil efendim :)

**NOT: İlkay'ın orjinal tarifinde 6 yemek kaşığı süt de vardı. Ancak hem İlkay'ın tavsiyesi üzerine, hem de ben daha yoğun sevdiğimden süt koymamayı tercih ettim. Sütlü halleri bence tam kek üstü/kek yanı sosu olmaya yakışır. Yine de siz isterseniz 3 yemek kaşığı sütü beyaz olana, 3 yemek kaşığı da kakaoluya olmak üzere 6 yemek kaşığı süt kullanabilirsiniz.

***NOT: Beyaz çikolatalısını her evrede, kakaoluyu ise atak dışındaki evrelerde tüketebilirsiniz.

Dukokremlerimizi yapmak için, öncelikle yumurta akını güzelce çırpıyoruz.Ben krem tartarı da ekleyip iyice çırptım. Yumurta akları, kabı baş aşağı çevirdiğimizde akmayacak/kıpırdamayacak hale geldiyse, vanilya aromasını ve tatlandırıcıyı ekliyoruz.Yumurta akını 2 eşit parçaya bölüyoruz. Bir parçaya 3 yemek kaşığı süt tozu ve isteğe bağlı olarak 3 yemek kaşığı süt koyup karıştırıyoruz. İşte bu beyaz dukokremimiz. Diğer parçaya da 3 yemek kaşığı süt tozu, yine isteğe bağlı olarak 3 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı kakao ilave edip karıştırıyoruz. Bu da kakaolu dukokremimiz.

Tarifin orjinali tık tık!!

Afiyet olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder